PRAŽÍRNY.EU

Anonymní uživatel
přihlásit uživatele | pražírnu
ikona přihlášení facebook ikona přihlášení google+ ikona přihlášení twitter
e-mail: heslo:

O webu

Drazí kávomilci,

do rukou se vám dostává nástroj, který mapuje lokální pražírny kávy nejen v Česku a na Slovensku, ale i po celé Evropě (a třeba i dál!). Dává vám nejen možnost najít si ve svém okolí svého oblíbeného dodavatele čerstvě pražených zrnek (neboť čerstvost je to, o co u kávy hraje podstatnou roli), ale dát třeba ostatním vědět svým hodnocením, jak jste byli s touto velmi specifickou komoditou u toho kterého dodavatele spokojeni.

Káva je ekonomicky velmi významnou komoditou a obchoduje se po celém světě v obrovském množství. To, co se prodává v obchodech, upražené neznámo kdy a zabalené v krásných baleních, předemleté, v kapslích nebo rozpustné, je něco, co může milovníka tohoto ušlechtilého nápoje jen těžko uspokojit a přinést mu gurmánský zážitek. Naopak malé pražírny mají velký potenciál něčeho takového dosáhnout, pokud se zachovají k zelenému zrnku s veškerým respektem a budou sledovat, co se ve světě děje. Ty tam jsou doby, kdy Itálie byl jediný myslitelný směr, v prachu zapomnění nechť zůstanou unifikované směsi chutnající stále stejně (bídně).

Budeme šťastni, až se o pražené kávě přestane lhát jazykem reklamštiny, až si ji výrobci přestanou brát jako rukojmí (svými sliby o hubnoucích účincích), až jediným lákadlem přestane být co nejnižší cena, a až se dostaneme k tomu, co je u kávy nejdůležitější, a tím je chuť. A ne jen chuť těžkého mastného pražení, ale chuť s přirozenými tóny oříšků, čokolády, kakaa, medu, citrusů, lesního ovoce, sušeného ovoce, karamelu, mandlí, vanilky, se zachováním přirozené sladkosti, kyselinky a svěžími vůněmi bez defektů.

Bůh žehnej kávové třešni a farmářům, kteří ji umí vypěstovat.

Připomínky, návrhy na nové pražírny a dotazy zasílejte prosím na adresu info@prazirny.eu